Stockholm

I Stockholm är vi ett hundratal engagerade medarbetare som bidrar till att utveckla vår region på ett energieffektivt och miljömässigt sätt. Vi arbetar med samtliga tjänster inom byggprocessen, från idé till förvaltning.

Våra tekniska konsulter utför kvalificerade nulägesanalyser av befintliga byggnader och vid nybyggnationer bidrar vi ofta med kompetent installationsledning. Den digitala informationsbasen BIM (Building Information Model) använder vi dagligen. Här samlas all information om projekten och alla inblandade kan plocka ut den information man behöver under byggprocessen.

Vi har stor erfarenhet av att göra korrekta bedömningar av hållbarheten på installationer, upprätta energideklarationer och genomföra miljöklassningar. Att hålla i energisamordningen och utföra dagsljusberäkningar ingår också i vår kompetens. Vi vågar påstå att vi är specialister på inomhusklimat inom miljö och energi.

Alla kunder ska känna att de får fullt engagemang från våra medarbetare och hållbara, smarta lösningar på sina projekt.

Kontaktpersoner

Lars Kjellgren

Lars Kjellgren

VD Bengt Dahlgren Stockholm AB

Stockholm, Skellefteå

08-58 88 81 02
lars.kjellgren@bengtdahlgren.se
Björn Nilsson

Björn Nilsson

Kalkyl

Stockholm

0734-25 81 94
bjorn.nilsson@bengtdahlgren.se
Christer Larsson

Christer Larsson

Avdelningschef VVS

VVS

Stockholm

0734-25 81 10
christer.larsson@bengtdahlgren.se
Erik Bolander

Erik Bolander

VD Bengt Dahlgren Stockholm Projektledning AB

Bygg- & Projektledning

Stockholm

072-582 62 07
erik.bolander@bengtdahlgren.se
Hanna Nauckhoff

Hanna Nauckhoff

Sprinkler

Stockholm, Åre/Östersund, Linköping, Norrköping, Skellefteå

08-588 881 55
hanna.nauckhoff@bengtdahlgren.se
Jaana Koskela

Jaana Koskela

Receptionist

Administration

Stockholm

0734-25 81 04
jaana.koskela@bengtdahlgren.se
Joakim Nordemo

Joakim Nordemo

Avdelningschef Energi & Miljö

Energi

Stockholm

0734-25 81 21
joakim.nordemo@bengtdahlgren.se
Jonas Aalto

Jonas Aalto

Avdelningschef Fastighetsautomation

Fastighetsautomation

Stockholm

0734-25 81 35
jonas.aalto@bengtdahlgren.se
José Acuña

José Acuña

VD Bengt Dahlgren Stockholm Geo AB

Geoenergi & Geoteknik

Stockholm

076-232 00 08
jose.acuna@bengtdahlgren.se
Lars Strömdahl

Lars Strömdahl

Risk Management

Stockholm, Åre/Östersund, Skellefteå, Linköping, Norrköping

08-452 62 42
lars.stromdahl@bengtdahlgren.se
Madelaine Bobeck

Madelaine Bobeck

Avdelningschef Kyla

Kyl- & Värmepumpsteknik

Stockholm

0734-25 81 23
madelaine.bobeck@bengtdahlgren.se
Martina Mattsson

Martina Mattsson

Administrativ chef & Marknadsansvarig

Administration

Stockholm, Skellefteå

0734-25 81 51
martina.mattsson@bengtdahlgren.se
Michael Gärd

Michael Gärd

Avdelningschef El & Tele

El

Stockholm

0734-25 81 66
michael.gard@bengtdahlgren.se
Patric Kindahl

Patric Kindahl

Avdelningschef, Installationsledare, Besiktning

Teknisk förvaltning, Bygg- & Projektledning

Stockholm

0734-25 81 30
patric.kindahl@bengtdahlgren.se
Peter Sellberg

Peter Sellberg

Brand

Stockholm, Skellefteå

08-588 881 13
peter.sellberg@bengtdahlgren.se
Robin Svedhem

Robin Svedhem

Studiochef BIM

BIM

Stockholm

0734-25 81 87
robin.svedhem@bengtdahlgren.se
Sandra Holmström

Sandra Holmström

Gruppchef Miljö

Miljö

Stockholm

0734-25 81 25
sandra.holmstrom@bengtdahlgren.se
  • Kontakta oss gärna genom att fylla i nedanstående formulär. Vi återkopplar alltid så fort vi kan.